Wodzenie na pokuszenie

jezus Leopolity

Niedawno poinformowano, że, jak zresztą zapowiadano już wcześniej, we włoskim mszale ulega zmianie tekst Modlitwy Pańskiej. Jak pisze Gość Niedzielny: Prośbę: „nie wódź nas na pokuszenie” zastąpiono tłumaczeniem: „Nie opuszczaj nas w pokusach”. Przyjrzyjmy się wiec odnośnemu wersetowi w polskich przekładach Biblii, aby sprawdzić, czy nowa wersja ma oparcie w tekście źródłowym.

Biblia Warszawska
I nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego; albowiem twoje jest Królestwo i moc, i chwała na wieki wieków. Amen.
Biblia Brzeska
I nie wwódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego; abowiem twoje jest królestwo i moc i chwała na wieki. Amen.
Biblia Gdańska
I nie wwódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego; albowiem twoje jest królestwo i moc i chwała na wieki. Amen.
Biblia Tysiąclecia
i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zachowaj od złego!
Biblia Jakuba Wujka
I nie wwódź nas w pokuszenie, ale nas zbaw ode złego. Amen.
Nowa Biblia Gdańska
I nie wprowadź nas w doświadczenie, ale nas wybaw od złego. Bowiem Twoje jest Królestwo, moc i chwała na wieki wieków. Amen.
Biblia Przekład Toruński
I nie wprowadź nas w pokusę, ale uratuj nas od złego; gdyż Twoje jest Królestwo i moc, i chwała na wieki. Amen.
Uwspółcześniona Biblia Gdańska
I nie wystawiaj nas na pokusę, ale wybaw nas od złego; twoje bowiem jest królestwo, moc i chwała na wieki. Amen.
Biblia Warszawsko-Praska
I nie poddawaj nas pokusie ale wybaw nas ode złego.
Biblia Paulistów
I nie dopuszczaj do nas pokusy, ale nas wybaw od złego.
Biblia Nowego Świata
I nie wystawiaj nas na pokusę, ale nas wyzwól od niegodziwca’

Biblia Poznańska
I nie dozwól nam ulec pokusie, ale wybaw nas od złego.
Biblia Pierwszego Kościoła
I na próbę nas nie wystawiaj, lecz od zepsucia nas uratuj
Biblia Odzyskiwania
I nie wystawiaj na pokusę, ale wyratuj nas od złego. Bo Twoje jest królestwo i moc i chwała na wieki. Amen.
Biblia Leopolity
Nie wodzisz nas w pokuszenie: ale nas zbaw ode złego (albowiem Twoje jest Krolestwo y Moc y Chwała na wiek wiekom) Amen
Uwspółcześniona Biblia Jakuba Wujka
I nie wwódź nas w pokuszenie. Ale nas zbaw ode złego. Amen.

Clementine Vulgate
Et ne nos inducas in tentationem,sed libera nos a malo. Amen.

Textus Receptus NT
και μη εισενεγκης ημας εις πειρασμον αλλα ρυσαι ημας απο του πονηρου οτι σου εστιν η βασιλεια και η δυναμις και η δοξα εις τους αιωνας αμην

kai mē eisenenkēs ēmas eis peirasmon alla rusai ēmas apo tou ponērou oti sou estin ē basileia kai ē dunamis kai ē doxa eis tous aiōnas amēn

Widzimy więc, ze nowa włoska wersja nie ma oparcia w źródłach. Żaden przekład nie zawiera wariantu „Nie opuszczaj nas w pokusach” ani podobnego. Z drugiej strony jednak wariant ten jest nieco wierniejszy tekstowi oryginalnemu niż obecne w Biblii Tysiąclecia „nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie”. Moim zdaniem tekstu modlitwy nie należy zmieniać. Należy jednak wyjaśniać, że „nie wódź nas na pokuszenie” znaczy mniej więcej „nie wystawiaj nas na próbę” jak jest w Biblii Pierwszego Kościoła.

Podpieram się tu stanowiskiem księdza profesora Waldemara Chrostowskiego: Czy zatem należy zmienić słowa „I nie wódź nas na pokuszenie”? Nie sądzę, aby jakakolwiek zmiana była konieczna, potrzebne jest natomiast cierpliwe objaśnianie głębokiego znaczenia tej prośby. Modlitwa, odmawiana w tym brzmieniu przez setki lat, a więc miliony razy przez miliony ludzi, bardzo mocno się utrwaliła. Także w obecnym brzmieniu, kiedy jest właściwie rozumiana, jej sens jest głęboki i teologicznie poprawny.

Olga Tokarczuk -Anna In w grobowcach świata

20200108_193300

Kolejny etap nadrabiania zaległości w lekturze książek naszej najświeższej noblistki zaczynam od powieści „Anna In w grobowcach świata”. Bardzo nietypowa to powieść o świecie mocno technologicznym, mniej więcej jak nasz, ale rządzonym przez sumeryjskich bogów. Ci sumeryjscy bogowie są ulepieni na ludzkie podobieństwo, mają sporo ludzkich wad i trochę ludzkich zalet. Przypomina to trochę świat wewnętrznego morza Brzezińskiej, a trochę świat Percyego Jacksona z jego bogami olimpijskimi, z tą wszakże różnicą, że bogowie olimpijscy są dla nas w sumie istotami dość znajomymi, dzięki przerabianiu w szkole mitologii greckiej, a sumeryjskich nie znamy, bo chyba żaden kraj na świecie nie ma w programie szkolnym mitologii sumeryjskiej.

48/52/2019

* * * * *

Najpopularniejsze wpisy na moim blogu w 2019 roku

W ramach kolejnych podsumowań roku poprzedniego postanowiłem pokazać, które moje zeszłoroczne wpisy cieszyły się największą popularnością. Są to przedewszystkiem aktualne teksty o tematyce religijnej. Zaskakuje na tej liście stary i zupełnie niepromowany tekst o bułgarskich trunkach.

Papież Franciszek prawdopodobnie odmawia brewiarz po łacinie
Eklezjalny żarcik na Niedzielę Gaudete
Zagrożone symbole. Tauka
Celebracje Szymona Niemca
Katolickie świry – sypanie kwiatków
O paleniu Judasza
Katolickie świry – Belzebub o Maryi
Akademickie Boże Ciało we Wrocławiu
Czy Bóg miłuje Prawo i Sprawiedliwość?
Katolickie świry – antykanonizacje
Czarownica 2
Matka Boska Pogorzelska
Od kiedy w polszczyźnie występuje słowo „Żyd/żyd”?
Matka Boska Tęczochowska
Bułgarskie trunki
Zairska Msza Święta papieża Franciszka
Jacek Dehnel podważa istnienie św. Karola Lwangi i towarzyszy
Katolickie świry sprzed stulecia – Choinka
Ozdoby bożonarodzeniowe w OBI
Nowa fala „zakonów rycerskich”

Ks. Henryk Olszar – Z człowiekiem i w rodzinie… Historie pisane w gminie Gorzyce

20191227_081633

To książka naukowa, a jednak czytało mi się ją bardzo dobrze i szybko. Może dlatego, że dotyczy dziejów gminy, w której spędziłem większość swojego dotychczasowego życia. Opisuje miejsca i osoby, które przynajmniej częściowo czy pośrednio, są mi znane.

Składa się z czterech rozdziałów poświęconych wybranym duchownym pochodzącym z gminy Gorzyce lub w niej działającym oraz ich krewnym. Można z niej poznać nie tylko życiorysy bohaterów, ale też warunki życia mieszkańców gminy w XIX i XX wieku, ich zajęcia, sytuację ekonomiczną, polityczną, etc.

Najciekawszy jest rozdział czwarty, poświęcony pochodzącemu z Czyżowic księdzu doktorowi Gustawowi Klapuchowi. Był to uczony kapłan, którego kariera naukowa została przerwana przez władze kościelne z powodu głoszonych przez niego postępowych poglądów. W odróżnieniu od wielu modernistów ks. Klapuch podporządkował się decyzjom biskupów i lojalnie służył Kościołowi i wiernym na skromnej placówce, na którą został posłany. Wywarł wielki wpływ na współczesny śląski katolicyzm w jego warstwie intelektualnej. Ten rozdział warto by rozwinąć w osobną książkę uzupełniona o jakieś pisma księdza Klapucha.

47/52/2019

* * * * *

Kardynał Walter Kasper – Świadek Miłosierdzia

20191227_081623.jpg

Tę książkę nabyłem już kilka lat temu, ale przeczytałem dopiero niedawno. Pewnie i teraz bym jej nie przeczytał, gdybym sobie z niej nie uczynił umartwienia adwentowego. Ale jak umartwienie, to umartwienie. Ciężko było. Skończyłem czytać tuż przed Pasterką.

To już druga książka o papieżu Franciszku, jaką ostatnio czytałem. Zupełnie różna od tej pierwszej. O ile Terlikowski stara się udowodnić, że papież Franciszek jest prawowiernym katolikiem, o tyle Kasper próbuje wykazać, że jest on mądrym i gruntownie wykształconym teologiem, twórczo rozwijającym myśl Raymonda Pannikara. To karkołomne zadanie, ale wywód kardynała Kaspera jest na tyle spójny i logiczny, że czytelnika mniej krytycznego mógłby przekonać. Mnie jednak nie przekonał.

46/52/2019

* * *

Yann Martel – Wysokie góry Portugalii

20191227_081602

Yann Martel należy do moich ulubionych pisarzy. Wróżę mu Nobla w przyszłości. Szczególnie fascynujące jest dla mnie jego podejście do religii. Z jednej strony odrzuca on religię jako sposób kontaktu ze światem nadprzyrodzonym, bo chyba w żaden świat nadprzyrodz ony nie wierzy, z drugiej jednak głosi wartość religii jako ważnej części składowej kultury i tak pojętej religii poświęca sporo miejsca w swoich książkach. Może więc być uznawany za głosiciela chrześcijaństwa kulturowego.

Szczególnie widoczne jest to w książce, którą omawiam dzisiaj. Religia jest tu zaprezentowana dwojako: raz w kontekście literatury, a raz w kontekście teorii ewolucji. I właśnie teoria ewolucji jest głównym obok śmierci tematem tej książki. Nie jest to klasyczna powieść, a raczej tryptyk złożony z trzech, luźno ze sobą powiązanych mikropowieści. Łączy je historia portugalskiej rodziny przedstawionej w osobach przedstawicieli czterech kolejnych jej pokoleń.

 * * * * *

45/52/2019

Podsumowanie celów internetowych za 2019 rok i cele na rok 2020

Od lat jestem aktywny w internecie. Od 2002 roku aktywnie komentuję na forum portalu gazeta.pl, od 2006 roku prowadzę blogi, od 2010 mam kanał na YouTube, a w ostatnich latach aktywizuję swoje działania na Facebooku. W roku 2018 postanowiłem wszystko usystematyzować i skoordynować. Dlatego wyznaczyłem sobie cztery cele.

1.Moje blogi. Najważniejszym moim blogiem jest, podobnie jak od lat, Kultura Okiem Svetomira. W  roku 2018 wróciłem do pisania co najmniej dwa razy w tygodniu (z małymi wyjątkami), z tym że teksty są znacznie krótsze niż kiedyś. Połowa tekstów jest o literaturze, są to omówienia książek czytanych w ramach facebookowego wyzwania Przeczytam 52 książki w danym roku. Gdyby ktoś chciał mi przysłać jakieś książki do recenzji, to chętnie przyjmę i zrecenzuję. Pozostałe teksty dotyczą różnych innych dziedzin kultury. Moim zamiarem na 2018 rok było wprowadzenie bloga do pierwszej setki rankingu blox.pl i udało się to zrealizować z naddatkiem. Blog był w pierwszej setce przez większość roku, najwyżej uplasował się na 43. miejscu. Dlatego na rok kolejny podnoszę poprzeczkę. Chcę choć raz wejść do trzydziestki, a z setki przez cały rok nie wypaść. Obydwa cele udało się zrealizować do kwietnia, ale z końcem tego miesiąca zamknięto Bloksa. Musiałem przenieść się na WordPressa i walkę o pozycję mojego bloga zacząć od nowa. W 2019 miałem 4979 wyświetleń. Plan na 2020 to 10 000 wyświetleń. Ambitnie, ale realnie. 

Mam też plan dla swojego drugiego bloga. Rok Boży miał w 2019 roku 272 wyświetlenia. Cel na 2020 to 600 wyświetleń.

2. Mój kanał na Youtubie ma trzy główne tematy: liturgia, folklor i przyroda. Mogą dojść nowe tematy, ale nie jest to pewne. Planowałem wrzucić w 2018 roku kilkadziesiąt filmów, a celem moim było osiągnięcie poziomu 100 subskrypcji. Zadania nie udało się wykonać, choć postęp był. Na koniec roku było 88 subskrypcji, więc cel na przyszły rok pozostał ten sam, czyli setka.  W roku 2019 udało się ja przekroczyć. Na koniec roku było 116 subskrypcji. Cel na 2020 to 150. Ambitnie ale realnie. Większość filmów jest udostępniana na FB, niektóre zaś są omawiane i wklejane na blogu.

3.Grupa udostępniania ankiet naukowych na Facebooku jest pomyślana jako pomoc dla studentów i uczniów, którzy nie mają gdzie szukać respondentów do swoich ankiet. Zachęcam do wstępowania do grupy. Żeby była naprawdę sprawna, potrzeba kilku tysięcy członków, ale wiem, ze to nierealne w bliskim czasie. Dlatego cel na rok 2018 określiłem na 300 członków. Został on zrealizowany, dlatego na rok kolejny podniosłem go do poziomu 400. Ten też został zrealizowany ze sporym naddatkiem. Na koniec roku grupa liczyła 468 członków. Cel na 2020 to 500 To nie jest wygórowany cel, dlatego zachęcam czytelników do pomocy młodym ludziom.

4.Strona Refleksje o postępie – antologia na Facebooku powstała jako reakcja na agresję pewnego postępowca pod moimi wypowiedziami. Służy ona krytyce niemądrego postępu (nie jakiegokolwiek postępu). W dalekiej przyszłości antologia może przybrać formę książkową. Zamierzałem w roku 2018 dorzucić kilkadziesiąt cytatów i tak uczyniłem. Proszę o nadsyłanie pomysłów i lajkowanie strony. Celem na rok 2018 było 100 obserwujących. Nie zostało to osiągnięte, dlatego na rok kolejny też celem było 100 obserwujących, ale z pewną modyfikacją.

Założyłem mianowicie drugą grupę facebookową, poświęcona wspomnianym wyżej blogom okresowym. Od kilku lat prowadziłem trzy blogi poświęcone kolejnym okresom Roku Liturgicznego: „Prawdziwe Boże Narodzenie”, „Prawdziwy Wielki Post” i „Prawdziwa Wielka Noc”. Po przeprowadzce na wordpressa, zastąpiłem je blogiem Rok Boży. W 2018 roku postanowiłem treść tych blogów udostępnić także na Facebooku, dlatego powołałem do życia stronę „Rok Boży„. W przyszłości chciałbym, aby na tej stronie pojawiały się także materiały innych autorów. Dlatego równolegle zakładam grupę „Katolicy nie tylko kulturowi„, na którą proszę wrzucać propozycje treści dla strony. Docelowo grupa ta ma także służyć dyskusjom na wszystkie tematy dotyczące religii katolickiej. 

Dlatego te sto obserwujących było na 2019 rok celem wspólnym dla obydwu stron. Cel uznaję za zrealizowany, gdy ten poziom osiągnie którakolwiek z nich. Na początku 2019 Refleksje miały 37 obserwujących a Rok Boży 33. Cel został zrealizowany. Na koniec roku Rok miał 100 obserwujących a Refleksje 35. Cel na 202o to 150 dla Roku, i 50 dla Refleksyj. Ambitnie, ale realnie.

W 2019 po raz pierwszy zrealizowałem, dzięki pomocy swych odbiorców wszystkie cztery cele. Mam nadzieję, że podobnie będzie w roku kolejnym. Dziękuję za uwagę i zapraszam do współpracy – czytania, oglądania, subskrybowania i lajkowania. 

 

Leśniak & Skarżycki – Tymek i Mistrz

20191217_070822

Kultowy komiks z początków obecnego millenium, drukowany pierwotnie w „Komiksowie” – dodatku do Gazety Wyborczej adresowanym głownie do dzieci, ale nie tylko do nich. Przygody dwójki nietuzinkowych czarodziejów były najjaśniejszym punktem tego dodatku. Nic więc dziwnego, że po latach doczekały się wydania książkowego.

Ja osobiście uważam je za najważniejszy polski komiks młodzieżowy XXI wieku. Zawiera liczne aluzje kulturowe, które czynią go atrakcyjnym także dla czytelników dorosłych. Ciekawą forma żartu jest sugestia, ze Mistrz jest nie tylko bohaterem, ale i czytelnikiem tego komiksu. Miejsce akcji jest nieokreślone, a czas zróżnicowany. Niektóre sceny zdają się dziać w średniowieczu, inne w czasach nam współczesnych. Cały tek komiks jest po prostu rodzajem dowcipu, czy zbioru dowcipów. historyjki są krótkie, w miarę niezależne od siebie. Można je czytać po kolei. albo wyrywkowo

* * * * *

44/52

Zaprojektuj witrynę taką jak ta za pomocą WordPress.com
Rozpocznij