Kultura masek tekstylnych – strajk przedsiębiorców

Zdjęcie za https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25969430,strajk-przedsiebiorcow-pawel-tanajno-zatrzymany-przez-policje.html?utm_campaign=amtpc_fb_gazeta&fbclid=IwAR2ed5Yd3wuIKdHXTINhzWPvhc3V-DyrrqexRDplveBYoa1m2RVa-JD1xE0

Tematy do Kultury masek tekstylnych sypią się jak z rękawa. Dziś urokliwe zdjęcie z dużo mniej urokliwej imprezy zwanej „strajkiem przedsiębiorców”. Po prawdzie to ani strajk, ani przedsiębiorców i w ogóle przedsięwzięcie dość mętne, ale maski mają ładne.

Kultura masek tekstylnych – żartów i anegdotek porcja druga

Najsampierw maska liturgiczna, chyba gdzieś z Włoch, która w ostatnich dniach podbija katointernet. Na jednej z grup katolickich na FB doczekała się ona opracowania modlitw do jej zakładania. Modlitwa po polsku: „Panie, Oby ten kawałek tkaniny uchronił mnie przed wirusem chorób współistniejących, a przede wszystkim przed gniewem inspektora z sanepidu, uchroń mnie przed niesprawiedliwą grzywną.” (Autor JS) Modlitwa po łacinie: „Pone, Domine, custodiam ori meo, et ostium circumstantiae labiis meis. Ps 140(141), 3” (Autor KL). Powstał też akuratny mem na stronie Katolickie Memy:

Tam też pojawiła się kolejna wersja modlitwy łacińskiej, tym razem zbieżna z polską: „Domine, dignare ut haec pars telae me ab omni viro morbisque conviventibus tueatur, sed in primis ab ira inspectoris e Sanepido. Libera me quoque ab iniusta poena pecuniara. E mala magistratus executionis erue me. Amen.” (Autor Dzieła kultury polskiej na język łaciński przełożone)

Drugi żarcik ma charakter świecki i znalazłem go na jednym z prywatnych walli na FB.

Kultura masek tekstylnych – Czwarta fala

Odchodzimy chwilowo od dyskretnych symboli i zanurzamy się w ocean walenia symboliką po pysku, bo takie produkty też na rynku są, choć jest ich znacznie mniej niż tych dyskretnych. Na dziś maski ze sklepu fanowskiego prowadzonego przez Kabaret Czwarta Fala – ich produkt flagowy – Nosacz Janusz. Brakuje jedynie odniesień do Somsiada, co nie?

Piosenki o winie – Winko, winko

W obecnym, ponurym dość czasie postanowiłem rozpocząć na blogu nowy cykl- „Piosenki o winie”. Bowiem, jak śpiewają Golcowie:
„Ni ma takich serc strapionych
co sie nie wylecom
Niek sie ino wesolutkom
muzyckom pociesom”
Będą tu piosenki znane, ludowe i paraludowe, mające wiele wykonań. W odcinku czwartym, kolejna piosenka karpacka – „Winko, winko”.

1.
Vínko, vínko, vínko červené.
Vínko, vínko, vínko červené.
[:Kto ťa bude vínko píjať, 
až ja budu mašírovať?
Vínko, vínko, vínko červené.:]

2.
Lúčka, lúčka, lúčka, zelená.
Lúčka, lúčka, lúčka, zelená.
[:Kto ťa bude lúčka kosiť,
až ja budú šabľu nosiť?
Lúčka, lúčka, lúčka zelená.:]

3. 
Hora, hora, hora vysoká,
hora, hora, hora vysoká,
[:kto ťa bude, hora, rúbať, 
keď ja budem v zemi ležať,
hora, hora, hora vysoká.:]

Łączko, łączko, łączko zielona 
Kto cię łączko będzie kosił, 
Jak ja będę strzelbę nosił? 
Łączko, łączko, łączko zielona.

Rolo, rolo, rolo zorana, 
Kto ciebie będzie bronował, 
Jak ja będę maszerował? 
Rolo, rolo, rolo zorana.

Dęby, dęby, dęby zielone! 
A któż dęby będzie rąbał, 
Jak ja będę maszerował. 
Dęby, dęby, dęby zielone!

Ogród, ogród, ogród różany! 
Któż tu będzie ogrodnikiem, 
Jak ja będę wojownikiem. 
Ogród, ogród ogród różany!

Koniu, koniu, koniku siwy. 
Kto cię koniu będzie pasał, 
Jak ja będę w wojnie hasał; 
Koniu, koniu, koniku siwy!

Krówki, krówki, krówki łaciate! 
Kto tym krówkom poda trawy, 
Jak ja pójdę na bój krwawy, 
Krówki, krówki, krówki, łaciate!

Fajo, fajo, porcelanowa! 
Któż cię będzie fajko kurzył 
Jak ja będą w wojsku służył. 
Fajo, fajo porcelanowa!

Piwko, piwko, piwko, czerwone! 
Któż cię będzie piwo pijał, 
Jak ja będę wrogów bijał. 
Piwko, piwko, piwko czerwone!

Maryś, Maryś, Maryś kochana, 
Któż cię będzie Maryś kochał, 
Jak ja będę w wojsku szlochał. 
Maryś, Maryś, Maryś kochana.

Żono, żono, żono kochana! 
Kto ciebie pocieszał będzie, 
Jak mnie w domu już nie będzie? 
Żono, żono, żono kochana?

Kultura masek tekstylnych – Deus design

Po dwóch wpisach z maskami odnoszącymi się do różnie rozumianego patriotyzmu (bo istnieją bardzo różne patriotyzmy) przyszedł czas na maski z symbolami religijnymi. Na razie tak się złożyło, że nadal prezentuję maski z dyskretną symboliką. Myślę zresztą, że takich będzie większość, a przynajmniej będą częściej noszone, bo raczej chyba mało kto będzie chciał zakrywać swoją twarz przyciągającym oko obrazkiem. A więc dziś maski ze sklepu Deus design prezentujące symbolikę chrześcijańską.

Kultura masek tekstylnych- żartów i anegdotek porcja pierwsza

Nie planowałem takich treści w tym cyklu, ale żołnierze strzelają, Pan Bóg kule nosi. Powyższy żarcik fotograficzno-maskowy pochodzi z tego wpisu na FB, a poniższa anegdotka z kolei z tego:

Znak czasów…
W Carrefourze trzy młodsze nastolatki stoją wokół kosza z kolorowymi maseczkami. Przebierają, dobierają i doradzają sobie, która w jakiej wygląda najlepiej 🙂
Modnym trza być na wiosnę…

Materiały od Blanki Rische i Natalii Gancarz

Protokoły mędrców Syjonu. Autentyk czy falsyfikat -Janusz Tazbir

Na tę książkę natknąłem się dzięki kuriozalnemu wstępowi do antysemickiego wydania protokołów promowanego przez kuriozalną stronkę Nowe Ateny – magazyn muckrakingowy, bezczelnie kalającą pamięć zacnego księdza Chmielowskiego. Autorzy tego kuriozum, tak piszą o książce profesora Tazbira:

Pan prof. Janusz Tazbir we wciąż kontrolowanym przez żydokomunę
państwie nie mógł wydrukować samych Protokołów, musiał więc uciec się do fortelu, aby wyprowadzić w pole niezbyt bystrego, lokalnego zelotę, recenzenta oddelegowanego do kontroli nad publikacją przez Judenrat Gazety Wyborczej – niejakiego Konstantego Geberta. Dlatego książka została podzielona na dwie części. W pierwszej jest prowadzona narracja o rzekomym antysemickim podłożu Protokołów, jednak nawet tam prof. Tazbir potrafił przemycić mnóstwo bardzo istotnych, cennych informacji
historycznych, które inteligentny czytelnik z łatwością wyłowi i oddzieli od z konieczności plew propagandowych. W drugiej części są same protokoły, od początku do końca, nic poza nimi i to jest właśnie istota publikacji, na której z pewnością zależało panu Profesorowi.

Jest to bezczelne kłamstwo, srodze oczerniające nieżyjącego uczonego, który nie może się już bronić. W rzeczywistości książka Tazbira dowodzi niezbicie, że Protokoły są fałszywką i to nieudolną. Warto tę książkę przeczytać i zapoznać się zarówno z błyskotliwym esejem o fałszerstwie, jak i z bełkotliwym tekstem samych Protokołów. Bo jeżeli już czytać ten bełkot, to tylko w wydaniu krytycznym, a takim właśnie jest praca Janusza Tazbira.

9/52

* * * * *

Kultura masek tekstylnych – Red is bad

Skoro w poprzednim wpisie zaprezentowałem maskowy patriotyzm regionalny śląski, to dziś dla równowagi wypada przedstawić maskowy patriotyzm nacjonalny polski obecny w ofercie marki Red is bad. Podobne jak w poprzednim przypadku przekaz ideologiczny masek jest zaprezentowany dyskretnie. Nieco bardziej agresywne są natomiast obecne również w ofercie kominy.

Piosenki o winie – Imate li vino

W obecnym, ponurym dość czasie postanowiłem rozpocząć na blogu nowy cykl- „Piosenki o winie”. Bowiem, jak śpiewają Golcowie:
„Ni ma takich serc strapionych
co sie nie wylecom
Niek sie ino wesolutkom
muzyckom pociesom”
Będą tu piosenki znane, ludowe i paraludowe, mające wiele wykonań. W trzecim odcinku bułgarska piosenka „Imate li wino”.

Imate li vino, imate li vino?
Imate li rujno vino, dajte go na nas.
/ Rujno li e tova, rujno ili ne,
Štom se vikat rujno vino, dajte go na nas. / 

Imate li pari, imate li pari?
Imate li edri pari, dajte gi na nas.
/ Edri li sa tie, edri ili ne,
Štom se vikat edri pari, dajte gi na nas. / 

Imate li momi, imate li momi?
Imate li mladi momi, dajte gi na nas.
/ Mladi li sa tie, mladi ili ne,
Štom se vikat mladi momi, dajte gi na nas. / 

Imate li babi, imate li babi?
Imate li stari babi, držte gi za vas.
/ Stari li sa tie, stari ili ne,
Štom se vikat stari babi, držte gi za vas. /

Joseph Heller – Paragraf 22

Czasami wracam po latach do książek, które czytałem w młodości. Z reguły teraz patrzę na nie zupełnie inaczej niż kiedyś. W czasach licealnych widziałem w „Paragrafie 22” zbiór absurdalnego humoru. Teraz widzę w niej wnikliwą analizę stosunków panujących w armii podczas wojny. Formalnie w amerykańskiej, a faktycznie w każdej. Wszystkie armie są bowiem do siebie podobne. Oczywiście analiza ta ma silną wymowę pacyfistyczną. Jest przy tem doskonale napisana.

8/52

* * * * *

Zaprojektuj witrynę taką jak ta za pomocą WordPress.com
Rozpocznij