Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij

Zagrożone symbole – jednorożec

O jednorożcu czyściciele wiary piszą tak:

JEDNOROŻEC. Symbol wolności seksualnej. Miłość lesbijska, homoseksualizm, seks grupowy, itd. Ruch feministyczny i moda preferujący ubiór jednakowy dla kobiet i mężczyzn – popierają tezy New Age. (sic!)

A jednak……

Jednorożec to piękny i stary symbol chrześcijański. Jego znaczenie symboliczne zostało przez chrześcijaństwo przejęte ze starożytnych legend, a występuje on już w tekstach wczesnochrześcijańskich. Przede wszystkim dostrzegano wtedy rolę Jednorożca w zwalczaniu trucizn. Przed trucizną miały chronić przede wszystkim jego rogi. Jeden z bestiariuszy tak uzasadniał jego skuteczność w tej mierze: zanim inne zwierzęta zbliża się do wodopoju, wąż pręży się i pluje trucizna do wody. Zwierzęta wiedząc, ze w wodzie znajduje się trucizna, nie odważają się jej pić. Czekają na jednorożca. Ten przybywa, wchodzi do wody i rogiem kreśli znak krzyża, co sprawia, ze ustaje działanie trucizny. Dopiero gdy jednorożec napije się wody, piją też wszystkie inne zwierzęta. Manfred Lurker pisze: Jednorożec oczyszcza swym rogiem wodę zatrutą przez węża, stając się tym samym symbolem Chrystusa, który uwolnił świat od grzechów. Jego związki z Chrystusem są wielorakie, pisarze chrześcijańscy ukazują jednorożca, jako wskazującego na jednorodzoność Syna Bożego, na jego niepokonaną siłę, jak już wskazałem na śmierć na krzyżu, na wszechwładzę nad światem. Na to ostatnie znaczenie wskazuje Orygenes, przyrównując róg tego zwierzęcia do wszechwładzy Chrystusa nad światem: do jednorożca podobny jest Ten, co sprawuje swoją władzę nad wszelkimi królestwami. Również Pryscylian określał Boga jako jednorogiego. Justyn Męczennik przyrównuje róg jednorożca do poprzecznej belki krzyża. Również Tertulian i inni autorzy wiążą jednorożca z krzyżem. Wizerunki jednorożców symbolizowały Chrystusa także na średniowiecznych pastorałach.

Na Osobach Boskich nie kończy się chrześcijańska symbolika jednorożca. Jak pisze Lurker: Do szczególnego rozpowszechnienia motywu jednorożca przyczynił się łaciński przekład znanego dzieła Physiologus. Według danych tego dzieła jednorożec jest zwierzęciem tak dzikim i płochliwym, iż nie daje się upolować żadnemu myśliwemu. Jedynie, gdy znajdzie się w lesie jakaś czysta dziewica, wtedy zbliży się do niej jednorożec i zaśnie na jej łonie. W związku z tym staje się jednorożec także symbolem dziewictwa. W dalszej konsekwencji tego faktu pojawia się w ikonografii Matki Boskiej. Szczególnie uwidacznia się to w scenach Zwiastowania, gdzie archanioł Gabriel bywał niekiedy przedstawiany jako myśliwy przyprowadzający do Maryi jednorożca. Towarzyszyły mu trzy ogary bądź o imionach Wiara, Nadzieja i Miłość, bądź też Prawda, Sprawiedliwość, Pokój. Matka Boża była w tych scenach przedstawiana albo w ogrodzie albo przy różanym żywopłocie.

Jednorożec jest także symbolem Ducha Świętego, a także atrybutem świętych Justyn z Antiochii i Padwy.

W Biblii jednorożec występuje kilka razy. Septuaginta i Wulgata przełożyły tak w Ps 22,22; 29,6 92,11 i Iz 34,7 hebrajskie słowo re’em w innych miejscach oddawane jako „nosorożec”. Poniżej rzeczone cytaty za Biblią Księdza Wujka.

Wybaw mnie z paszczęki lwiej a od rogów jednorożcowych uniżenie moje. Ps 22, 22

I podrobi je jako cielę Libańskie, a umiłowany jako syn jednorożców. Ps 29,6

I będzie wywyższon róg mój jako jednorożców, a starość moja obfitym miłosierdziem.  Ps 92,11

 I zstąpią jednorożcowie z nimi i bycy z mocarzmi. Upoi się ziemia krwią ich i piasek ich tukiem tłustych.  Iz 34, 7

Zachęcam więc do używania jednorożca jako bogatego w znaczenia symbolu chrześcijańskiego.

Literatura

1. Hans Biedermann, Leksykon symboli, 2003, s,125-126

2. Mariusz Dobkowski, Jednorożec, w Religia 2001-2003, T. 5, s. 181-182

3. Manfred Lurker; Słownik obrazów i symboli biblijnych; Poznań 1989

4. Dorothea Forstner OSB; Świat symboliki chrześcijańskiej; Warszawa 1990

5. Konkordancja biblijna; Warszawa 1982

Join the Conversation

7 Comments

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: